Vanliga frågor om tränarutbildningarna
Vad krävs det av mig för att gå Life Kinetiks grundutbildning?
Det finns inga formella krav på förkunskaper men för att bli en bra Life Kinetik-tränare bör du tycka om att röra dig och gilla att handskas och kommunicera med människor. Ju mer sportslig eller terapeutisk kompetens du har desto bättre.
Vad är ett Life Kinetik licensavtal?
Alla deltagare tecknar ett licensavtal med Life Kinetik som reglerar användning av träningsmetoden.
Tidigare namn på utbildningar
Skol- och Förskoletränare (3 dagar) och Seniortränare (3 dagar) motsvaras nu av Licensierad Life Kinetik-tränare (3 dagar).
Idrottstränare (4 dagar) motsvaras nu av Lic. Life Kinetik-tränare (3 dagar) och påbyggnadsutbildningen Idrott (1 dag).
Fri Tränare (5 dagar) motsvaras nu av Lic. Life Kinetik-tränare (3 dagar) och påbyggnadsutbildningarna Idrott (1 dag) och Presentera Life Kinetik (1 dag).
Var hålls Life Kinetik tränarutbildningar?
Utbildningar hålls regelbundet i Göteborg, Stockholm och Piteå. Vid större grupper än 6 personer genomför vi gärna utbildningen på annan ort.
Hur ser tidsplanen ut för Life Kinetiks utbildningar?
Life Kinetiks grundutbildning:
Life Kinetiks påbyggnadsutbildning Idrott:
Life Kinetiks påbyggnadsutbildning Presentera Life Kinetik:
Sluttiderna kan variera beroende på antalet deltagare.
Vilka kläder skall jag ha på tränarutbildningen?
Ha gärna bekväma kläder och skor för inomhusbruk.
Ingår kost och logi i priset för utbildningen?
Kost och logi ingår inte i priset för utbildningen.
Villkor vid anmälan
Anmälningsavgift, 1 500 kr + moms, betalas i samband med anmälan (mot faktura från Delenitor AB).
När vi registrerat att anmälningsavgiften är betald skickar vi en personlig engångskod. Denna använder du för att logga in på vår digitala utbildningsplattform för att få tillgång till Life Kinetik Fun.
Efter genomförd utbildning får du faktura på resterande belopp (utbildningsavgift minus anmälningsavgift) från Klarna. Klarna gäller enbart privatpersoner. Företag och organisationer faktureras direkt från Delenitor AB.
Avbokning: Om du anmält dig till en utbildning och blir sjuk eller får förhinder – kontakta oss så snart som möjligt via info@lifekinetik.se. Anmälningsavgiften återbetalas ej. Du kan dock boka om till senare utbildning (som erbjuds inom 6 mån) utan ytterligare anmälningsavgift.
Vi reserverar oss för att en utbildning kan komma att ställas in. Skulle vi tvingas att ställa in erbjuder vi alternativa utbildningsdatum. Finns inget passande utbildningstillfälle återbetalas naturligtvis hela anmälningsavgiften.
Anställd vid förskola/skola/seniorverksamhet
Jobbar du i en kommun och ni önskar utbilda fler personer vid samma tillfälle? Kontakta oss för en lokal utbildning. I dialog med er anpassar vi utbildningen efter era behov. Skicka ett mail till info@lifekinetik.se så hör vi av oss.